Comments on (No subject)

Go to Chiff .Chaff.Add a commentGo to (No subject)

Re: Ciel

Good thinking Ciel. You do know what you are getting.🌺🌺

 

posted by C_C_T on July 3, 2024 at 10:01 AM | link to this | reply

Re: Ciel

Good thinking Ciel. You do know what you are getting.🌺🌺

 

posted by C_C_T on July 3, 2024 at 10:01 AM | link to this | reply

I might let the store pick out canned and packaged goods for me, but I want to choose my own fresh vegetables and meat.

 

posted by Ciel on July 3, 2024 at 5:46 AM | link to this | reply

Good afternoon

I know a few people who have groceries delivered, but I do not. It costs a fee for that service and grocery prices are already out of control. I tend to buy less expensive brands and I look for deals. The biggest expenses are meat, dairy, cereal, fresh vegetables and fruits. I grow as much produce as I can squeeze into my yard. I don't buy processed foods and I prepare homemade meals for dinner and pack the leftovers in John's lunch. That poor lady. My mother works in Human Resources for a long-term nursing facility. I have heard her talk about how expensive it is to be a resident. Some people have lost their homes because of the high monthly cost. Sad. Enjoy your day. Regular smile

posted by Sherri_G on July 2, 2024 at 12:01 PM | link to this | reply

Shoplifting is a big problem where I am at. So many items are being locked away. Who would have ever thought hand lotion would be stolen at such a high rate?

posted by FormerStudentIntern on July 2, 2024 at 10:25 AM | link to this | reply

Re: Good afternoon Sherri

If they cannot make it smaller, it is just bang the price up. I hope she likes the different brand.  

posted by C_C_T on July 2, 2024 at 10:16 AM | link to this | reply

Re: Kabu

It is about the price for dementia victims .I don't know what happens when the cash runs out. 🌺🌺

posted by C_C_T on July 2, 2024 at 10:13 AM | link to this | reply

That is a whopping sized amount a week me lad, for that nursing home WOW!!!

posted by Kabu on July 1, 2024 at 1:55 PM | link to this | reply

Good Afternoon

I think things are much more expensive everywhere.  My daughter likes a certain brand of toothpaste and I always pay $4.50 for it and I was going to buy it.  The cost jumped to $7.77 in one week so I decided to buy a different brand.  The price increase is ridiculous.

posted by Goldiec on July 1, 2024 at 11:42 AM | link to this | reply